YÖK Lideri açıkladı: Kaç aday üniversiteye yerleşti?

Yükseköğretim Şurası (YÖK) Lideri Erol Özvar, “2022 YKS yerleştirme sonuçlarına nazaran, puanı hesaplanan yaklaşık 2 milyon 900 binden fazla aday ortasından, açık öğretim hariç yaklaşık 850 bini yerleşti” dedi.

YÖK Lideri Erol Özvar, 2022 Yükseköğretim Kurumları İmtihanı (YKS) yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının akabinde toplumsal medya hesabından bahisle ilgili paylaşım yaptı. YKS sonuçlarının iyi olmasını dileyen Özvar, gençleri tebrik etti.

YÖK’te bilgiye dayalı attıkları adımların meyvesini verdiğini söz eden Özvar, YKS yerleştirme sonuçlarına nazaran, KKTC üniversiteleri hariç yükseköğretim kurumlarının kontenjanlarının yüzde 99’unun dolduğunu kaydetti.

13 BİN KONTENJAN BOŞ KALDI

KKTC üniversiteleri hariç yükseköğretim kurumlarının boş kontenjanlarının geçen yıl 164 bin civarında olduğunu, bu yıl bu sayının 13 bine kadar düştüğünü not düşen YÖK Lideri Özvar, YKS’de barajın kaldırılması ve imtihan mühletinin uzatılması üzere değişikliklerin üniversiteleri daha ulaşılabilir hale getirdiğini belirtti.

Gelecek yıllarda daha kapsayıcı bir sisteme geçerek kamu kaynaklarının faal kullanımı için planlamalara devam edeceklerini vurgulayan Özvar, şunları aktardı:

“Rekabetçi ve eleyici bir sistemimiz olduğu için öğrencilerin niteliği konusunda derdimiz olmamalı.

2022 YKS yerleştirme sonuçlarına nazaran, puanı hesaplanan yaklaşık 2 milyon 900 binden fazla aday ortasından, açık öğretim hariç yaklaşık 850 bini yerleşti.

YÖK olarak, yerleşen öğrencilerimizin daha âlâ şartlarda ve daha nitelikli eğitim almaları için planlamalarımıza devam ediyor, sistemi tüm istikametleri ile güzelleştirmeye çalışıyoruz.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*