YSK sonuçlarını eleştiren Gül, FETÖ soruları çaldığında ne demişti

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, açıklanan Yükseköğretim Kurumları Sınav (YKS) sonuçlarını değerlendirdi. Abdullah Gül Üniversitesi’nin mezuniyet töreninde konuşan Abdulah Gül, YKS sonuçlarının alarm verdiğini belirterek, “Bildiğimiz öyle küçük ülkeler var ki çok nitelikli, vasıflı, eğitimli nüfusları var. O ülkelerin ağırlığı ve etkisi hem insanlığa hem dünyaya çok farklı. Türkiye bu yolda şüphesiz ki hızlı bir şekilde ilerliyor. İnanıyorum ki herkes bunun farkına giderek varıyor ama bazı alarm zilleri de çalıyor. İşte üniversiteye giriş imtihanının neticeleri açıklandı. Eğitimciler analiz ediyorlar, baktığımızda hiç iç açıcı bir durum yok. Ortalamaya baktığımızda durumun çok iyi olmadığını eğitimciler ciddi ciddi yazmaya başladılar” dedi

FETÖ’DEN YARGILANAN ALİ DEMİR’E DESTEK VERDİ

Üniversite sınav sonuçlarının iç açıcı olmadığını ifade eden Abdullah Gül’ün görevdeyken FETÖ’cülerin ÖSYM sorularını çalmasına sessiz kalması dikkat çekti.
Hakkında FETÖ’den dava açılan ÖSYM eski Başkanı Ali Demir’in döneminde FETÖ tarafından çalınan sorular toplumda büyük yankı yaratmıştı. Öğrenciler Türkiye’nin her yerinde eylem yaparak yaşanan durumu protesto etmişti.
O dönem Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Ali Demir’e sahip çıkan isimlerden biri olmuştu. Abdullah Gül, “Başkandan aldığım bilgiler beni tatmin etti. Öğrencilerimizin güvenle kendilerini ikinci sınava hazırlamaları gerekir” demişti.

27 Mart 2011’de 1 milyon 700 bin adayın girdiği Yüseköğretim Giriş Sınavı’nda şifre skandalı patlak verdi. Ali Demir önce reddetmiş, sonra “şifre var, kopya yok” demişti.
Ali Demir’e tek sahip çıkan isim Abdullah Gül değildi. Dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan’da “ÖSYM’nin başındaki değerli bir bilim adamı, hataları olabilir. Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır biz şeytan olamayız” dedi. Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu’nun (DDK) raporu, ÖSYM’de soru hazırlayan personelin aynı zamanda dershanelere de soru hazırladığını belirtmişti.

NE OLMUŞTU

15 Temmuz’dan sonra ÖSYM eski Başkanı Ali Demir hakkında FETÖ üyeliğinden dava açıldı. Bu davada Ali Demir’in görev yaptığı yıllar da dahil 2010-2015 arasında FETÖ’nün bütün sınav sonuçlarını çaldığı belirlenmişti. En çok mağduriyetin yaşandığı sınav ise 2010-2011 yılındaki KPSS sınavıydı. Bu sınavda FETÖ’nün 260 bin vatandaşı mağdur ettiği belirlendi. Soru çaldıkları gerekçesiyle haklarında işlem yapılan kişi sayısının ise 17 bin 894 olduğu ortaya çıkmıştı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*