Zangoç atayamıyor müftü atayacak: Aile hayatına müdahil oldular

İnsan hakları ihlalleri ve milletlerarası hukuka alışılmamış tavırları ile son günlerde sıkça isminden kelam ettiren Atina idaresi, yeniden skandal bir olaya imza attı. Yunanistan Parlamentosu, Batı Trakya’daki Müslüman Türk azınlık ile istişare etmeden, “devlete müftü atama” yetkisi veren maddeyi 2 Ağustos’ta yürürlüğe koydu. Yasa ile başta Lozan Muahedesi olmak üzere Yunanistan’daki Türk azınlığın haklarını teminat altına alan memleketler arası yükümlülüklerini yerine getirmeyen Atina, müftülük kurumunu Yunan devletine bağlı bir kamu dairesine dönüştürmeyi hedefliyor. İskeçe’nin seçilmiş müftüsü Ahmet Mete’nin vefatından çabucak sonra parlamentoya sunulan tasarı, torba taslak halinde ivedilikle yürürlüğe girdi. Hususa ait ayrıntıları paylaşan Gümülcine kentinin halk tarafından seçilen müftüsü İbrahim Şerif, “Kilisesine zangoç (çan çalan)atayamayan Atina, Müslümanlara müftü atamaya çalışıyor” dedi.

Geçtiğimiz günlerde vefat eden İskeçe’nin nseçilmiş müftüsü Ahmet Mete’yi nbinlerce kişi ahirete uğurlamıştı.n

LOZAN’I YOK SAYDILAR

Müslümanların birinci olarak 1913 yılında Atina Barış antlaşması ile Yunanistan hudutlarındaki haklarının garantiye altına alındığını belirten Şerif, “İstanbul’da Rumlar nasıl yaşıyorsa, Batı Trakya’daki Müslümanlar da tıpkı yönteme nazaran yaşayacaktı. Daha sonra Lozan’da bu haklar tekrardan teminat altına alındı. Bugünkü müftüler oradaki Hristiyanlıktaki metropolitlerin (hukuki hakları olan dini lider) karşılığı. Mutabakatların gereği Atina idaresi tarafından birden fazla vakit uygulanmadı” dedi. Atina’nın 1985 yılında milletlerarası mutabakatları yok sayarak bu dayatmalara başladığını belirten Eşref, “1985’te birinci naip atandı. 1990’da ise Atina hükümeti atanan naip için“ bu sizin müftünüzdür” dayatmasında bulundu” tabirlerini kullandı.

AİLE HAYATINA MÜDAHİL OLDULAR

90’lı yıllarda Atina’nın müftülüğün gücünü zayıflatmaya ve makamın içini boşaltmaya başladığını belirten Şerif, “Müslüman halk evlenme, boşanma, miras paylaşımı ve çocuk velayeti paylaşımı üzere hukukî durumlarda müftülüğe başvuruyordu. Yunanistan birkaç yıl evvel çıkardığı yasa ile, burada azınlığın yaşantısına ve sosyolojik yapıya müdahale etmeye çalışıyor. Yasaya nazaran müftülük evlenme ve boşanma süreçlerine bakabilecek fakat hakim statüsünde olduğu için bunu yalnızca Yunanistan tarafından atanan müftüler yapacak” tabirlerini kullandı.

HRİSTİYAN HEYET SEÇECEK

Atanan kukla müftü üstünden azınlıkların haklarının ve bedellerinin suistimal edileceğini belirten Şerif, “Sözde müftü, Yunanistan Ulusal Eğitim ve Din İşleri Bakanlığı’na bağlı. Atamayı şu biçimde yapıyor: Bakanlık 10 kişilik bir heyet belirleyecek. Hristiyanların da olabileceği bu heyette daha evvel ‘240 İmam Yasası’ ile kendi atadığı imamlar ortasından en az iki Müslüman olacak. Bu heyet kendisinin seçtiği 20 kişi ve kura ile seçilen 10 kişi ortasında incelemede bulanarak bakanlığa gönderecek. Nihayetinde Atina idaresi bu şahıslardan dilediğini müftü olarak atayabilecek. Yasa, bu atanacak müftünün de masraflarını devlet bütçesinden değil, azınlık derneklerinin karşılamasına hükmediyor. Atadıkları müftüye de biz bakacakmışız” kelamlarını sarf etti.

KENDİ ATADIĞI İMAMLARDAN BİRİ OLACAK

8 yıl evvel çıkan ‘240 İmam Yasası’ ile yalnızca Yunanistan’ın atadığı imamlardan müftü seçileceğini belirten Şerif, “Okullarda ve kuran kurslarında görevlendirecekleri 240 kişiyi atayıp maaşını ödeyeceklerdi. Müslüman Türk öğrencilerine İslam dinini Yunanca okutmak üzere din adamı sıfatıyla işe alınan bu kimseler ortasında, din bilgisi bulunmayan şahıslar de vardı ve o devir karşı çıktık. Daha sonra bu atamaları da yapmadılar. Seçilecek müftünün bunların içinden olabileceği düşünülüyor” dedi.

YASANIN KİMİ MADDELERİ

Müftülükler, Yunanistan Eğitim ve Din işleri Bakanlığı’na bağlı Genel Müdürlük derecesinde düşürüldü.
Azınlıkların bölgede kurduğu vakıflara ilişkin taşınmazlar suistimale açılıyor. Yasa ile Atina idaresi, vakıf mallarına el koyup müftülük inşası için kullanabilecek.
Yasa ile müftülüklerin yazışmalarda kullanacağı tek lisan Yunanca olacak. Gerekli görülmedikçe çeviri yapılmayacak.
Atanan müftülerin barınma meselesini azınlıklara ilişkin vakıflar karşılayacak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*